Trasy nordic walking w gminie Błażowa otwarte.

W słoneczne,  niedzielne popołudnie, 26 kwietnia miało miejsce uroczyste otwarcie tras nordic walking w naszej gminie.  Członkowie Stowarzyszenia Turystyczno-Sportowego  w Błażowej złożyli projekt do Euroregionu Podkarpackiego, który zyskał aprobatę i otrzymał wsparcie finansowe. Uzyskane środki były podstawą do wyznaczenia i oznakowania tras do aktywnego chodzenia z kijkami. Wyznaczono trzy trasy prowadzące przez urokliwe zakątki naszej gminy. Prowadzą one z Błażowej przez Staniki, Wolę Błażowską, Wilczak Leczański, Wilczak Błażowski do Muzeum Wsi Podkarpackiej Augustyna Rybki, ulicą Łańcucką wokół błażowskiego cmentarza oraz z Błażowej przez Głębokie  Folwark, Matulnik . Poszczególne szlaki różnią się długością i stopniem trudności. Prowadzą przez malownicze zakątki naszej gminy, które warto przemierzyć niemal o każdej porze roku. Jest tutaj pięknie zarówno wiosną, latem, wczesną jesienią jak w czasie śnieżnej zimy. Będą z wytyczonych tras korzystać zapewne miłośnicy nordic walking, aktywnego biegania i rowerzyści, którzy chętnie i licznie przemierzają naszą gminę na rowerach. Podjęta inicjatywa świetnie wpisuje się w rozwój aktywnych form turystyki i promocji gminy. Autorzy programu zaplanowali udany wyjazd studyjny do Szwajcarii w czasie którego nawiązano współpracę i wymieniono doświadczenia odnośnie rozwoju i promocji nordic walking z partnerami z Davos i Klosters odnośnie aktywnego spędzania wolnego czasu.  W trakcie otwarcia tras liczna grupa około 70 osób pokonała dłuższe lub krótsze trasy z Błażowej, Błażowej Górnej i Białki na Wilczak do Muzeum Augustyna Rybki. Korzystając z wiosennej aury i słońca uczestnicy w różnym wieku przeszli zaplanowane trasy. Okazuje się, że może to być rekreacja dla całych rodzin- dzieci, młodzieży, średniego i starszego pokolenia. Nigdy nie jest za późno, aby zadbać o własne zdrowie i dobre samopoczucie. W zaprezentowanej prelekcji usłyszeliśmy, że jest to aktywna forma spędzania wolnego czasu dla każdego. Wystarczy odpowiedni strój, wygodne buty, kijki i dobre chęci. Dyscyplinę wymyślili  fińscy biegacze jako formę treningu w okresie wiosenno-letnim. Szybko rozpowszechniła się w krajach Europy Środkowej i Zachodniej , skąd trafiła do naszego kraju. Gospodarz Augustyn Rybka jak zwykle przyjął gości i uczestników imprezy bardzo serdecznie. O smaczny poczęstunek utrudzonych miłośników pieszych wędrówek postarały się Panie ze Stowarzyszenia Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej z panią prezes Wiesławą  Rybką i sołtys wsi Małgorzatą Drewniak na czele. Przybył starosta rzeszowski Józef Jodłowski, burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, przewodniczący Rady Miejskiej w Błażowej Jurek Faraś, były radny powiatu Jan Kocój, dyrektor GOK Zbigniew Nowak. Uczestników powitał zapraszając do wspólnej rekreacji i biesiady prezes Stowarzyszenia Turystyczno- Sportowego w Błażowej Ryszard Pępek. Uczestników obdarowano pamiątkowymi koszulkami i mapkami, które zachęcają do aktywnej i systematycznej rekreacji.

Na ręce prezesa STS  Błażowa Ryszarda Pępka kierujemy gorące słowa podziękowania za zorganizowanie i realizację wyżej wymienionego projektu.

Zdzisław Chlebek