foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Praca w samorządzie to przede wszystkim praca zespołowa. Podstawową sprawą jest dobra współpraca burmistrza, radnych Rady Miejskiej i radnych Rady Powiatu. Jeżeli będzie maksymalne zaangażowanie wszystkich stron i zgoda co do słuszności celów, to przyniesie to wymierne korzyści mieszkańcom gminy. Musi to być praca, gdzie dobro mieszkańców jest najważniejsze.

Za nami „Dni Błażowej”. Dużo muzyki, wiele konkurencji sportowych, pyszne potrawy, liczne atrakcje i piękna pogoda sprawiły, że podczas tegorocznej imprezy plenerowej, połączonej z Jarmarkiem Błażowskim, bawiły się tłumy, a wśród nich mieszkańcy naszej gminy i okolicznych miejscowości oraz liczni turyści, którzy podczas weekendu 19-21 czerwca br. odwiedzili naszą miejscowość.

Ideą tego wydarzenia była organizacja takich atrakcji, które będą odpowiadały potrzebom wszystkich mieszkańców i turystów niezależnie od ich wieku. W trakcie trzydniowego świętowania zatroszczono się o bogatą ofertę artystyczną. W programie „Dni Błażowej” nie zabrakło koncertów, występów dziecięcych grup artystycznych, pokazów i wydarzeń rekreacyjno-artystycznych oraz konkursów z udziałem mieszkańców całej gminy.

Piątek, 19 czerwca 2015 r.

Pierwszy dzień obchodów Dni Błażowej upłynął pod znakiem międzyszkolnych rozgrywek sportowych. W zmaganiach wzięli udział uczniowie szkół z terenu gminy Błażowa. Szkoły podstawowe rywalizowały o Puchar Burmistrza Błażowej w piłce nożnej, natomiast nasi gimnazjaliści i licealiści zawalczyli o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w piłce siatkowej. Turniej piłki nożnej przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii wiekowej klas I-III zwyciężyła SP Błażowa Dolna, drugie miejsce zajęła SP Futoma, trzecie SP Błażowa. W grupie klas IV - VI zwyciężyła SP Lecka, drugie miejsce zajęła SP Futoma, trzecie SP Kąkolówka. Wśród gimnazjalistów w rozgrywkach w siatkówce plażowej najlepsi okazali się Maciej Kruła, Sławomir Wyskiel, Mateusz Chuchla. Drugie miejsce zajęli Michał Wróbel, Dominik Kozubek i Mikołaj Wania, a trzecie Kacper Cieśla, Klaudiusz Gibała i Dominik Sobczyk. Wśród dziewczyn zwyciężyły Julia Kontor, Katarzyna Kuk, Monika Sieńko i Mariola Sowa. Drugie miejsce zajęły Wiktoria Łoza, Klaudia Starzak i Zuzanna Rabczak, trzecie Andżelika Kruczek, Angelika Kowtun, Katarzyna Furgała. W popołudniowym turnieju siatkówki plażowej w kategorii open zwyciężyli bracia Michał i Bartosz Pępek, drugie miejsce zajęli Bartosz Piszcz  i Jakub Djabou, trzecie Kamil Czarnik i Damian Groszek. W kategorii dziewczyn zwyciężyły Izabela Skrzypiec i Ewa Kiełbasa.    

Doceniając umiejętności oraz pracę włożoną w przygotowanie się przez uczestników do zawodów serdecznie dziękuję wszystkim sportowcom za zaangażowanie i postawę fair play podczas rozegranych meczów. Podziękowania kieruję również do kierownika Hali Sportowej w Błażowej Ryszarda Pępka oraz opiekunów wszystkich drużyn biorących udział w rozgrywkach sportowych.

Sobota, 20 czerwca 2015 r.

W równie sportowym klimacie upłynął drugi dzień obchodów „Dni Błażowej”. Punktualnie o godzinie 16.00 sędziowski gwizdek rozpoczął mecz piłki nożnej między księżmi a samorządowcami. W drużynie samorządowców zagrali m.in. marszałek podkarpacki Stanisław Kruczek, wójt Lubeni Adam Skoczylas, wójt Krasnego Wilhelm Woźniak, burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, burmistrz Tyczyna Janusz Skotnicki, przewodniczący Rady Gminy Świlcza Piotr Wanat oraz radni rad miejskich i gminnych. W drużynie księży wystąpili ksiądz dziekan Jacek Rawski oraz księża, którzy pracują lub pracowali w naszym dekanacie.  Pierwszy celny strzał księży w 10 minucie meczu nie zraził samorządowców i przy aplauzie kibiców aż do końcowego gwizdka starali się oni dorównać przeciwnikom. Z upływem kolejnych minut przewaga księży rosła, prowadzili już do końca spotkania, a potem mogli sie cieszyć  ze swojego zwycięstwa, pokonując samorządowców 3:0.

W tym samym czasie, około godziny 17.00 na trasę Nordic Walking biegnącą w kierunku Kąkolówki wyruszyła grupa zapalonych piechurów z naszej gminy oraz grupa z Rzeszowa. Ryszard Pępek dał sygnał do startu kilkunastu zawodnikom, którzy postanowili aktywnie uczestniczyć w Dniach Błażowej i zdecydowali się pokonać ten piękny szlak wiodący przez naszą malowniczą gminę.

Kiedy miłośnicy chodzenia z kijkami pokonywali kolejne kilometry trasy, na stadion coraz liczniej przybywali kibice, by również aktywnie uczestniczyć w przygotowanych atrakcjach. Na stadionie pojawili się żużlowcy PGE Stal Rzeszów Krystian Rempała ze swoim ojcem Jackiem oraz trener PGE Stali Rzeszów Janusz Ślączka. Można było zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie i poprosić o autograf.

Kolejnym punktem programu był mecz piłki nożnej oldboyów LKS „Błażowianka” – Stal Rzeszów, którzy na murawę stadionu wbiegli o godzinie 18.00.Mecz zakończył się minimalnym zwycięstwem gości, choć okazję na zdobycie bramek mieli także miejscowi.

O godz. 21.00 na błażowskim stadionie rozpoczęła się Noc Świętojańska. Świetna muzyka zespołu COVERS zachęciła do tańca, a letni, wakacyjny nastrój również pobudzał do zabawy przy ognisku i grillu.

Lecz to nie koniec atrakcji tego dnia. Zaledwie 30 minut później na linii startu ustawili się uczestnicy I Błażowskiego Biegu Nocnego. Do rywalizacji zgłosiło się 20 zawodników, którzy wyposażeni w odblaski wyruszyli na specjalnie przygotowaną i oświetloną trasę liczącą  4 km. Laureatom wręczono pamiątkowe statuetki.

Tym sportowym akcentem zakończono dzień drugi „Dni Błażowej”.

Niedziela, 21 czerwca 2015 r.

Tego dnia uczestników i zaproszonych gości biorących udział w obchodach „Dni Błażowej” powitało piękne słońce. Po dwóch poprzednich dniach spędzonych w sportowej atmosferze przyszedł czas na zabawę oraz ucztę dla ucha, oka i podniebienia. A wszystko to za sprawą artystów, gospodyń i wystawców, którzy prezentowali się na błażowskiej scenie tego dnia.

O godzinie 15.00 rozpoczęto konkurs kulinarny „Swojskie przysmaki”. Dzięki uczestniczkom kulinarnych zmagań, które promowały miejscową kuchnię było naprawdę pysznie. Potrawy konkursowe przygotowane zostały z wielką dbałością o szczegóły, przez co jury miało naprawdę trudny wybór, aby uhonorować trzy zwycięskie zespoły.

I miejsce wywalczyły panie z KGW w Błażowej Górnej za kapustę z karkówką i jabłkami,

II miejsce powędrowało do pań ze Stowarzyszenia Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej, które jako konkursową potrawę przygotowały sapiechę (kapustę z grochem),

III miejsce przypadło gospodyniom z KGW w Nowym Borku – Przylasku, które serwowały kotleciki z bobu.

Po oficjalnym otwarciu imprezy na błażowskiej scenie prezentowały się kolejno: zespół „Margośki”, orkiestry dęte z Żołyni i Błażowej, zespół BIES-BAND z Przemyśla, zespół wokalno-instrumentalny z gimnazjum w Błażowej, kapela ludowa z Futomy.

Pięknym występem oczarował publiczność zespół FLIMERO, którego członkowie zachwycali zwinnością, elegancją, strojami i kunsztem artystycznym. Gromkim brawom nie było końca.

Chwilę później swój pokaz rozpoczął Klub Akrobatyki Sportowej AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pokaz wywołał prawdziwy podziw wśród widzów. Akrobaci swoimi zdolnościami i umiejętnościami ukazali fantastyczne figury stworzone z własnych ciał. Akrobaci prezentowali kwintesencję akrobatyki, połączenia gibkości, siły, niewiarygodnego balansu ciała, wzajemnego zaufania oraz perfekcyjnej choreografii.

Popołudnie pełne wrażeń zwieńczył wieczorny koncert zespołu 2 plus 1 – jednej z najpopularniejszych polskich grup lat 70. i 80., która zaśpiewała na błażowskiej scenie swoje największe przeboje.

Nie mogło oczywiście zabraknąć szlagierowego hitu grupy „Chodź, pomaluj mój świat”, który wraz z artystami zaśpiewała publiczność. Zespół nie  krył słów uznania za organizację, kulturalną  publiczność i ciepłe przyjęcie.

Wisienką na torcie, kończącą obchody „Dni Błażowej”, był widowiskowy pokaz sztucznych ogni, a po jego zakończeniu zespół Covers bawił uczestników festynu do późnych godzin nocnych.

Imprezę można uznać za udaną i śmiało powiedzieć, że była to jedna z większych imprez plenerowych, o czym świadczy fakt, że jej uczestników policzyć można w tysiącach.

Perfekcyjna organizacja, wyjątkowe występy oraz wspaniała publiczność – to wszystko przyczyniło się do tego, że „Dni Błażowej” były fantastycznym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Pobiliśmy rekord uczestników imprezy, która mam nadzieję stała się rozpoznawalną marką miasta i gminy Błażowa.

Organizatorzy „Dni Błażowej” dziękują wszystkim mieszkańcom miasta i gminy za wysoki poziom kultury uczestniczenia w imprezie. Podziękowania kierujemy również do tych, którzy przyczynili się do tego, że impreza odbyła się na wysokim poziomie artystycznym. Szczególne podziękowania kierujemy do członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Błażowej,  pracowników Gospodarki Komunalnej w Błażowej, przewodniczącego Rady Miejskiej, pracowników Urzędu Miejskiego w Błażowej,  pracowników Gminnego Ośrodka Kultury, oraz Przychodni Rejonowej w Błażowej.

Serdecznie dziękujemy także wszystkim naszym partnerom i sponsorom. Szczególne podziękowanie kierujemy do: Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, firmy Klima Jana Kruczka i Tadeusza Woźniaka, Banku Spółdzielczego w Błażowej. Gospodarki Komunalnej Błażowa, firmy Bryd-Meble Zbigniewa Brydaka, Tadeusza Brydaka, SKR Błażowa, Groszek Danuty i Henryka Nawłoki, Zakładu Usług Budowlano-Transportowych Romana Mazura Futoma, firmy Usługi Koparko-Ładowarką Mieczysława Jamioła Białka, Czarbud Wiesława Czarnika Błażowa, Skład węgla Stanisława i Wiesława Kołodzieja Błażowa, Kalinka Wioletty Kruczek Błażowa, Muzeum Potoki Augustyna Rybki, Bisbud Banaś-Maciołek, Janusza Szpali Dachy, Elżbiety Czapli Matrix Błażowa Dolna.

Fot. Damian Sobota

Więcej zdjęć w galerii - tutaj lub w PDFie - tutaj.